"Оскар" 2007 - Номинации и награди
"Оскар" 2007 - Номинации и награди

"Оскар" 2007 - Номинации и награди

79-та официална церемония по връчване Наградите на Американската академия за филмово изкуство ОСКАР`2007

27 февруари 2007 г., 22.30 ч.

Мартин Скорзезе спечели в битката за "Оскар"-ите с 4 награди за филма "От другата страна" - за филм на годината,
режисура, адаптиран сценарий и монтаж.

Тази година "Оскар" за цялостно творчество получава Енио Мориконе, в чиято музикална филмография има четири филма, записани в България с Български симфоничен оркестър.

Българският симфоничен оркестър бележи участие и в настоящите номинации с изпълнението на оригиналната музика в номинираната за чуждоезичен филм копродукция "Дни на слава". Записът е направен в Първо студио на Българското национално радио от 55 музиканти и 22-ма хористи под диригентството на Деян Павлов. Цялостната организация е дело на музикалната фамилия Чучкови.

НОМИНАЦИИ и НАГРАДИ за 2006:

Категория - ФИЛМ на годината
Номинации:
"ВАВИЛОН" ("Babel")
"ОТ ДРУГАТА СТРАНА" (“The Departed”)
"ПИСМА ОТ ИВО ДЖИМА" (“Letters from Iwo Jima”)
"МИС СЛЪНЧИЦЕ" (“Little Miss Sunshine”)
"КРАЛИЦАТА" ("The Queen")

"Оскар" в категорията печели:
"ОТ ДРУГАТА СТРАНА" (“The Departed”)

Категория - РЕЖИСУРА на ФИЛМ
Номинации:
Алехандро Гонзалес Инариту за "Вавилон" (“Babel”)
Мартин Скорсезе за "От другата страна" (“The Departed”)
Клинт Истууд за "Писма от Иво Джима" (“Letters from Iwo Jima”)
Стивън Фриърс за "Кралицата" (“The Queen”)
Пол Грийграс за ”Полет 93” (“United 93”)

"Оскар" в категорията печели:
Мартин Скорсезе за "От другата страна" (“The Departed”)

Категория - представяне на АКТЬОР в ГЛАВНА роля
Номинации:
Леонардо ДиКаприо в “Кървав диамант” (“Blood Diamond”)
Райън Грослинг в “Наполовина Нелсън” (“Half Nelson”)
Питър О’Тул във “Венера” (“Venus”)
Форест Уитакър в "Последният крал на Шотландия" ("The Last King of Scotland")
Уил Смит в “Преследване на щастието” (“The Persuit of Happiness”)

"Оскар" в категорията печели:
Форест Уитакър в "Последният крал на Шотландия" ("The Last King of Scotland")

Категория - представяне на АКТРИСА в ГЛАВНА роля
Номинации:
Пенелопе Круз в “Завръщане” (“Volver”)
Джуди Денч в “Записки по един скандал” (“Notes on a Scandal”)
Хелън Мирън в “Кралицата”(“The Queen”)
Кейт Уинслет в “Малки деца” (“Little Children”)
Мерил Стрийп в “Дяволът носи "Прада“ (”The Devil Wears Prada””).

"Оскар" в категорията печели:
Хелън Мирън в “Кралицата”(“The Queen”)

Категория - представяне на АКТЬОР в ПОДДЪРЖАЩА роля
Номинации:
Алън Аркин в "Мис Слънчице" (“Little Мiss Sunshine”)
Джаки Ърл Хейли в “Малки деца” (“Little Children”)
Джимон Хунсу в “Кървав диамант” (“Blood Diamond”)
Еди Мърфи в "Мечтателки" ("Dreamgirls")
Марк Уолбърг в "От другата страна" (“The Departed”)

"Оскар" в категорията печели:
Алън Аркин в "Мис Слънчице" (“Little Miss Sunshine”)

Категория - представяне на АКТРИСА в ПОДДЪРЖАЩА роля
Номинации:
Адриана Бараза във "Вавилон" (“Babel”)
Кейт Бланшет в “Записки по един скандал” (“Notes on a Scandal”)
Абигейл Бреслин в "Мис Слънчице" (“Little Miss Sunshine”)
Дженифър Хъдсън в "Мечтателки" ("Dreamgirls")
Ринко Кикучи във "Вавилон" (“Babel”)

"Оскар" в категорията печели:
Дженифър Хъдсън в "Мечтателки" ("Dreamgirls")

Категория - ОРИГИНАЛЕН филмов сценарий
Номинации:
"Вавилон" (“Babel”)
"Писма от Иво Джима" (“Letters from Iwo Jima”)
"Мис Слънчице" (“Little Miss Sunshine”)
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")
“Кралицата”(“The Queen”)

"Оскар" в категорията печели:
"Мис Слънчице" (“Little Miss Sunshine”)

Категория - АДАПТИРАН сценарий за филм
Номинации:
"Борат" ("Borat")
"Децата на хората" ("Children Of Men")
"От другата страна" (“The Departed”)
"Малки деца" ("Little Children")
“Записки по един скандал” (“Notes on a Scandal”)

"Оскар" в категорията печели:
"От другата страна" (“The Departed”)

Категория - ОРИГИНАЛНА музика за филм
Номинации:
"Вавилон" ("Babel")
"Добрият германец" ("The Good German")
"Записки по един скандал" ("Notes on a Scandal")
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")
"Кралицата" ("The Queen")

"Оскар" в категорията печели:
"Вавилон" /"Babel"/

Категория - ОРИГИНАЛНА песен от филм
Номинации:
"Неудобната истина" ("An Inconvenient Truth")
"Мечтателки" ("Dreamgirls")
"Колите" ("Cars")

"Оскар" в категорията печели:
"Неудобната истина" ("An Inconvenient Truth")

Категория - ОПЕРАТОРСКО майсторство
Номинации:
"Черната далия ("The Black Dahlia")
"Децата на хората" ("Children of Men")
"Илюзионистът" ("The Illusionist ")
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")

"Оскар" в категорията печели:
"Лабиринтът на Пан" /"Pan's Labyrinth"/

Категория - МОНТАЖ на филм
Номинации:
"Вавилон" ("Babel")
"Кървав диамант" ("Blood Diamond")
"Децата на хората" ("Children of Men")
"От другата страна" ("The Departed")
"Полет 93" ("United 93")

"Оскар" в категорията печели:
"От другата страна" /"The Departed"/

Категория - СЦЕНОГРАФИЯ на филм
Номинации:
"Мечтателки" ("Dreamgirls")
"Добрият пастир" ("The Good Shepherd")
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")
"Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца" ("Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest)
"Престиж" ("The Prestige")

"Оскар" в категорията печели:
"Лабиринтът на Пан" /"Pan's Labyrinth"/

Категория - ДИЗАЙН НА КОСТЮМИ за филм
Номинации:
"Проклятието на златното цвете" ("Curse Of The Golden Flower")
"Дяволът носи "Прада" ("The Devil Wears Prada")
"Мечтателки" ("Dreamgirls")
"Мария Антоанета" ("Marie Antoinette")
"Кралицата" ("The Queen")

"Оскар" в категорията печели:
"Мария Антоанета" /"Marie Antoinette"/

Категория - ГРИМ
Номинации:
"Апокалипто" ("Apocalypto")
"Щрак" ("Click")
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")

"Оскар" в категорията печели:
"Лабиринтът на Пан" /"Pan's Labyrinth"/

Категория - ВИЗУАЛНИ ЕФЕКТИ във филм
Номинации:
"Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца" ("Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest")
"Посейдон" ("Poseidon")
"Супермен се завръща" ("Superman Returns")

"Оскар" в категорията печели:
"Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца" ("Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest")

Категория - ЗВУК на филм
Номинации:
"Апокалипто" ("Apocalypto")
"Кървав диамант" ("Blood Diamond")
"Мечтателки" ("Dreamgirls")
"Знамената на бащите ни" ("Flags of Our Fathers")
"Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца" ("Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest")

"Оскар" в категорията печели:
"Мечтателки" /"Dreamgirls"/

Категория - МОНТАЖ на ЗВУК във филм
Номинации:
"Апокалипто" ("Apocalypto")
"Кървав диамант" ("Blood Diamond")
"Знамената на бащите ни" ("Flags of Our Fathers")
"Писма от Иво Джима" ("Letters from Iwo Jima")
"Карибски пирати: Сандъкът на мъртвеца" ("Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest")

"Оскар" в категорията печели:
"Писма от Иво Джима" /"Letters from Iwo Jima"/

Категория - ЧУЖДОЕЗИЧЕН филм на годината:
Номинации:
"След сватбата" ("After the Wedding")
"Дни на слава" ("Days of Glory (Indige`nes)")
"Животът на другите" (The Lives Of Others")
"Лабиринтът на Пан" ("Pan's Labyrinth")
"Вода" ("Water")

"Оскар" в категорията печели:
"Животът на другите" /"The Lives Of Others"/

Категория - ДОКУМЕНТАЛЕН филм на годината
Номинации:
"Избави ни от злото" ("Deliver Us From Evil")
"Неудобната истина" ("An Inconvenient Truth")
"Ирак в отломки" ("Iraq In Fragments")
"Лагерът на Иисус" ("Jesus Camp")
"Моя страна, моя страна" ("My Country,My Country")

"Оскар" в категорията печели:
"Неудобната истина" /"An Inconvenient Truth"/

Категория - АНИМАЦИОНЕН филм на годината
Номинации:
"Колите" ("Cars")
"Весели крачета" ("Happy Feet")
"Къща-чудовище" ("Monster House")

"Оскар" в категорията печели:
"Весели крачета" /"Happy Feet"/